اماکن دیدنی شهر

* جاذبه‌هاي تاريخي و فرهنگي


مکان‌هاي تاريخي و مذهبي شهر فرمهین و فراهان عبارتند از:

امام زاده احمد ابن علی(ع) زلف آباد

قدمت اين امامزاده به دوره ايلخاني بازمي گردد. در 3 کيلومتري شمال شرق فرمهين- کنار محوطه ذلف آباد وجاده ارتباطي فرمهين به تفرش و آشتيان قرار دارد. علاوه بر اهميت زيارتگاهي و مجاورت با محوطه تاريخي و شهر زير زميني ذلف آباد، هر سال در اول تيرماه آيين باستاني جشن تيرگان با آبپاشان با حضور چند هزار نفر در آن برگزار مي‌شود. اين جشن باعنوان ميراث معنوي در سال 1389 به ثبت ملي رسيده است.‏

 

 

 

‏* شهر زيرزميني ذلف‌آباد


شهر زيرزميني ذلف آباد که در سال 1388 حفاري و رونمايي شد، يکي از سکونتگاه‌هاي دوران ايلخانان است که در 5 کيلومتري شمال فرمهين واقع شده و به صورت يک سايت موزه مورد بازديد مردم قرار مي‌گيرد. اين شهر تا 200 سال پيش محل زندگي مردم بوده و توسط حکومت قاجار به آب بسته شد و مردم مجبور به ترک آن شدند. اين شهر زيرزميني در جوار امامزاده احمد(ع) ذلف آباد قرار دارد.‏ محوطه تاريخي ذلف آباد 110 هکتار وسعت دارد. آثار تاريخي و ارزشمندي که از اين اراضي به دست آمده ثابت مي‌کند در اين منطقه گروهي از مردمان صنعتگر متمدن سکني داشته‌اند.

بقایای شهر زیر زمینی زلف آباد

* تکيه فرمهين


‏ ساخت اين تکيه به دوره قاجاريه برمي گردد و از نظر معماري بناهاي اسلامي داراي ويژگي‌هاي ممتاز است. کاربري آن براي برگزاري آيين‌هاي سوگواري حضرت سيدالشهدا(ع) و برگزاري تعزيه بوده است. آيين تعزيه در فصول سرد درون تکيه برگزار مي‌شد و طبقه پايين ويژه مردان و نيم طبقه دوم ويژه زنان بوده است. اين آيين در فصول گرم در محوطه باز حياط و بر روي سکويي که در وسط حياط تعبيه شده بود برگزار مي‌شد. دور تا دور حياط سکوهايي جانمايي شده که بر زيبايي بنا مي‌افزايد.‏

نمایی از ورودی تکیه فرمهین در ماه محرم

 

* پارک بسیج:

این پارک در مساحتی حدود یک هکتار در کوی اسلامشهر بلوار نماز واقع شده و اولین پارک شهر میباشد که دارای فضای سبزی زیبا به همراه وسایل ورزشی و مجموعه بازی پلی اتیلن و در انتهای پارک کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان و کتابخانه عمومی شهر مستقر گردیده.

همچنین در فضای این پارک جهت رفاه حال شهروندان و مسافرین سرویس بهداشتی و نمازخانه تعبیه شده است.

* مجتمع تفریحی کوثر:

این مجتمع به مساحت 12/5 هکتار در ابتدای میدان امیرکبیر در ورودی شهر از سمت اراک واقع شده و دارای فضای سبزی بسیار زیبا و جذاب به همراه هتل،سفره خانه سنتی،دریاچه،مسجد،سرویس بهداشتی آقایان و بانوان،ست لوازم ورزشی جهت آقایان و بانوان بطور مجزا،فضای بازی و مجموعه پلی اتیلن جهت کودکان و بسیاری امکانات دیگر میباشد.

ضمنا در فضای سبز زیبای این مجتمع آلاچیق هایی جهت رفاه حال همشهریان و مسافران گرامی در نظر گرفته شده که میتوانند ساعات خوشی را در آنجا سپری کنند.

*جشن تیرگان

در اين جشن باستاني مردم فراهان، روستاها و شهرهاي اطراف آن در جوار امامزاده احمد بن علي (ع) منطقه تاريخي ذلف آباد جمع شده و با اجراي برنامه هاي فرهنگي، هنري و سرگرم كننده از نعمت هاي خداوند در فصل درو گندم و اولين روز تابستان شكرگزاري میکنند.جشن تيرگان به معناي آب پاشان، شكرگزاري برداشت گندم يكي از جشن هاي ملي و داراي وجاهت و هويت اصيل ايراني است. اين جشن به معناي بزرگداشت و اداي احترام به طبيعت و مردم است و در مناطق مختلف ايران برگزار مي گردد. جاذبه اصلي و مهم مراسم اين روز در محوطه بيرون امامزاده است كه مردم شهرهاي ايران مانند همدان، ملاير، ‏قم  و تهران توليدات خود شامل سوغات، عطاري و گياهان دارويي، انواع گل و گياه، ابزار كشاورزي و صنايع دستي را به معرض فروش مي‌ گذارند. جشن تيرگان از زمان‌هاي ايران باستان در روز سيزدهم تير برگزار مي ‌شد، ولي سال‌هاست كه در شهرستان فراهان با گذشت زمان‌ هاي طولاني و با تركيبي از آداب و رسوم محلي و مراسم مذهبي مانند تعزيه‌خواني شكل مخصوص به خود گرفته است و همچنان تا به امروز اجرا مي‌ شود. تاريخ اين جشن به دليل اينكه روز آغاز فصل تابستان، فصلي پركار براي كشاورزان و بلندترين روز سال است و همچنين شروع برداشت گندم به عنوان مهم‌ ترين محصول كشاورزان اين منطقه مي ‌باشد، به يكم تير تغيير يافته است. .
در اين آيين، برنامه هاي نمادين شكرگزاري برداشت محصول، آواي ضرب زورخانه اي، تواشيح، نمايشگاه صنايع دستي و رسم آب پاشان با محتواي باران خواهي اجرا مي شود.جشن تيرگان به دليل اصالت و غناي فرهنگي آن در سال ۸۹در فهرست آثار ملي كشور به عنوان يك ميراث معنوي به ثبت رسيد. اين جشن با مراسم آييني خاص به عنوان نماد همدلي و تعاون مردم برگزار مي شود و در گذشته كشاورزان و مردم فراهان در كنار آيين هاي پرده خواني و تعزيه، آب پاشي و باران خواهي، وسايل مورد نياز برداشت خود را از بازار روز حاشيه جشن تهيه مي كردند. مردم در اين آيين براي خير و بركت محصولات كشاورزي خود دعا مي‌كنند؛ آرزوي بارش باران در سال زراعي پيش‌رو نيز از ديگر بخش‌هاي اين مراسم است.

جشنواره آئینی ، معنوی و باستانی تیرگان

*بقاياي آتشکده فردقان

قدمت اين آتشکده به دوره ساساني باز مي‌گردد. اين آتشکده در وسط روستاي فردقان بخش خنجين و بر بلنداي تپه‌اي قرار دارد. پايه‌هاي آن بر ستون‌هايي قرار گرفته و در پاي يکي از اين ستون‌ها سردابي به چشم مي‌خورد که بر اساس بعضي روايات محل زندان بوعلي‌سينا بوده است. اين مکان در محوطه يک خانه مسکوني واقع است.‏

دیگر اماکن و امامزادگان شهرستان فراهان عبارتند از : امامزادگان تبرته(ع)،امامزاده حسن افطس روستای اسفین ، امامزاده بانو زینب خاتون روستای آهنگران، شاهزاده حسين نظام آباد و حمام خنجين از ديگر مکان‌هاي تاريخي فراهان است.‏

امامزادگان حضرت عبدالله (ع) و حضرت رقیه (س) روستای تبرته

امامزاده حسن افطس روستای اسفین

امامزاده بانو زینب خاتون روستای آهنگران

امامزاده شاهزاده حسین در روستای نظام آباد

 

 

 


بازديد : 3581 بار نمايش يافته است .
کلمات کليدي : اماکن دیدنی شهرداری فرمهین
مرخصی تاکسی
عوارض خودرو
پرداخت قبوض
ثبت شکایات
شهرنما
رزرو بلیط
صورتحساب گاز
شارژ سیم کارت
پیگیری کارت سوخت
رهگیری مرسولات پستی
تسهیلات ازدواج
آرشیو اخبار
مناقصه ها و مزایده ها
تکریم ارباب رجوع
محصولات همراه
تلویزیون
رادیو
رزرو اماکن اقامتی